Nádobí a pánve vyrobené z litiny

V současné době se litinové nádobí znovu stává populárním prvkem v moderních kuchyních a domácnostech. Litina, jako slitina železa s vyšším obsahem uhlíku, překračujícím 2,14 %, spolu s příměsemi jako je křemík a mangan, poskytuje vysokou odolnost vůči tlaku a vysokým teplotám. I přes své pozitivní vlastnosti však litinové nádobí má jak výhody, tak nevýhody.

Litina je přirozeně nepřilnavá i bez jakékoliv povrchové úpravy. Díky této vlastnosti je možné vařit v litině jakékoli suroviny, včetně těch, které barví, protože litina neabsorbuje barvy. Litinové nádobí je k dispozici ve dvou variantách: buď v surové (neupravené) litině, což znamená, že nemá žádnou povrchovou úpravu, nebo ve smaltované litině, kde je litina pokrytá smaltem.

Výhody

Mezi výhody patří bezpochyby dlouhodobé používání a odolnost vůči mechanickému poškození (lze používat ocelové nástroje, které nezpůsobují poškození povrchu). Další výhodou je vynikající tepelná vodivost, schopnost absorbovat a udržovat teplo. Litinu lze využívat na různých typech sporáků - indukčních i plynových, a také v troubách (avšak pouze nádobí s kovovými rukojetmi). Navíc je možné ji používat i na venkovních grilech, pokud to není výrobcem přímo zakázáno.

Nevýhody

Mezi nevýhody patří vyšší pořizovací cena a také vyšší váha litinového nádobí. Nelze jej mýt v myčce na nádobí, protože železo je náchylné na korozi způsobenou vlhkostí nebo použitím nevhodných čistících prostředků. Další nevýhodou je náročnější údržba - po umytí a vysušení nádobí je doporučeno litinové povrchy natřít rostlinným olejem, aby se zabránilo vlhkosti a možnosti koroze. To platí zejména u nádobí bez povrchové úpravy.

Vaření na litinovém nádobí je šetrné k životnímu prostředí a prospěšné pro zdraví, protože během procesu vaření nebo pečení nevznikají žádné škodlivé nebo zdraví ohrožující látky. Litina má dobrou tepelnou vodivost, ačkoli není na úrovni hliníku, ale stále je lepší než u nerezové oceli. U litiny je vysoká schopnost akumulace a radiace tepla. Radiace tepla, tj. jeho rovnoměrné vyzařování, je pro litinu typické, což je ideální zejména při pečení a smažení, jelikož nedochází k vytváření studených míst a nerovnoměrnému propečení potravin.

Na co nezapomenout před prvním použitím litinové pánve?

  1. Důkladně umyjte a osušte pánev.

  2. Na dno pánve nalijte vrstvu oleje nebo tuku tak, aby pokryl celou plochu. Olej by měl mít vysokou teplotu. 

  3. Po zahřátí oleje snižte plamen a přidejte do něj nakrájené brambory nebo bramborové slupky. Pokračujte v jejich smažení až do doby, kdy zčernají a z pánve začne vycházet nepříjemný kouř.

  4. Po smažení brambor pánev očistěte a vysušte do sucha.

 

Co dělat s pánví po běžném použití?

  1. Po použití pánev opláchněte teplou vodou nebo ji otřete papírovým ubrouskem a důkladně osušte. Nedoporučuje se mýt pánev v myčce na nádobí, aby se předešlo riziku koroze.

  2. Před umístěním pánve na hořák nebo vařič vždy zkontrolujte, zda je velikost hořáku přiměřená velikosti pánve, aby nedocházelo k přehřívání jejích okrajů.

  3. Litina má vynikající schopnost přenášet teplo, proto je důležité po vložení surovin do pánve okamžitě snížit plamen.

  4. Během manipulace s pánví si dejte pozor na horké rukojeti, aby nedošlo k popálení.

  5. Na litinovou pánev můžete používat běžné nástroje dostupné v kuchyni, aniž byste poškodili povrch.

  6. Postupně se na pánvi vytvoří tzv. patina, což je přirozený proces, který neovlivňuje kvalitu pánve ani chuť pokrmů. Tato patina chrání povrch pánve před korozi a vytváří nepřilnavý povrch.

 

 
 
 
 
 
 
 
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz