O společnosti | Ze světa grilů | SvetGrilu.cz

O společnosti

O grilování

Pár slov o grilování

O grilování bylo již popsáno spoustu papíru a další spousta jej na popsání ještě čeká. Mohli bychom se zde pustit do dlouhého popisu co je grilování, jak a kde vzniklo, ale my si zde připomeneme druhy grilování a jeho zásady. Z vlastních zkušeností totiž víme, že by to vydalo na román, a i přesto bychom se ani zdaleka nedobrali podstaty věci, neboť co člověk to názor a jedinečný pohled na věc. Vaším názorům a zkušenostem vyhradíme jinou rubriku, v níž vám rádi dáme prostor nejen pro to, abyste zde poskytli svůj osobitý pohled na věc, ale abyste i prezentovali své grilovací umění a jeho výtvory.


Nyní k druhům grilování. Dá se říci že se dělí do těchto skupin: přímé grilování, nepřímé grilování, barbecue, uzení a rožnění.


Přímé grilování

Přímé grilování spočívá v přípravě jídla přímo nad žhavými uhlíky nebo ohněm. V drtivé většině případů se takto grilují malé nebo tenké kousky masa, jako například steaky, kuřecí prsa, ryby a rybí filety, jejichž příprava netrvá většinou více než 30 minut. U tohoto postupu je nutno dbát zvýšené opatrnosti, neboť většině z nás se již jistě stalo, že odkapávající tuk se vzňal a od toho již není daleko v lepším případě ke spálení masa, v horším případě k požáru. Teplota při tomto způsobu grilování se pohybuje v rozmezí cca 180 až 350 °C.


Nepřímé grilování

Tento způsob grilování je jakýmsi přechodem mezi grilováním přímým a barbecue. Při tomto způsobu je rozžhavené uhlí uspořádáno do protilehlých stran tak, aby se grilované potraviny neopékaly přímo nad rozžhavenými uhlíky. Nepřímé grilování se dá provozovat pouze v grilech jenž mají víko a tedy maso se v grilu - můžeme říct - peče jako v troubě. U tohoto způsobu grilujeme větší kusy masa, jako je například krůta, kuře, vepřová plec, žebírka. Teplota při tomto způsobů grilování se pohybuje v rozmezí cca 160 až 200 °C.


Barbecue

Pod pojmem barbecue se skrývá obdoba nepřímého grilování, ovšem za nízkých teplot, kdy je hodně využíván kouř ze dřeva či dřevěných lupínků, nasypaných na rozžhavené uhlí. U tohoto způsobu grilování trvá příprava potravin výrazně déle - několik hodin. I zde grilujeme velké kusy masa, krůty, kuřata. Připravované potraviny však do sebe vstřebávají kouř dřeva, jenž jim dává nezaměnitelnou chuť. Používáme dřevo dubové nebo z ovocných stromů, popřípadě lupínky, jenž před použitím namočíme na cca 30 minut do vody, necháme odkapat a rozložíme na rozžhavené uhlí. Regulujeme teplotu tak, aby se lupínky nevzňaly, ale kouřily. Výsledný pokrm má silně kouřové aroma. Teplota při tomto způsobu grilování se pohybuje v rozmezí cca 90 až 130 °C a opět používáme grily s víkem.


Uzení

Způsob, jenž je shodný s barbecue, ovšem teploty jsou ještě nižší a doba grilování mnohem delší. Podstatou tohoto způsobu je umístění masa tak daleko od ohně, že se udí, aniž by se maso opékalo. Používáme opět aromatické dřevo a uzavíráme všechny regulace přívodu vzduchu na nezbytné minimum, čímž se docílí poměrně nízká teplota. Teplota při tomto způsobů grilování se pohybuje v rozmezí cca 60 až 100 °C.


Rožnění

I v našich končinách velmi oblíbená činnost, kdy k přípravě velkých kusů masa, u nás nejčastěji selat, používáme otáčecí rožeň. Oheň může být přímo pod masem nebo mírně stranou od otáčejícího se rožně. Při pomalém otáčení dochází k pozvolnému promaštění, jak z vnějšku, tak zevnitř. Doba přípravy masa je závislá na jeho velikosti. Výhodou je, že se maso průběžně odkrajuje, a neustále je tedy napovrchu dopékáno do křupava. Samozřejmě po každém odkrojení dané místo potřeme marinádou.


Grilovací desatero

 1. Před grilováním naložte maso do marinády minimálně na 2 – 3 hodiny.
 2. Grilovací mřížku či rošt před použitím dobře očistěte a potřete olejem.
 3. K marinování používejte skleněné, porcelánové, plastové nebo nerezové nádoby. Nikdy hliník nebo obyčejné železo – maso by mohlo chutnat po kovu, protože marinády obvykle mívají kyselé pH.
 4. Na obracení masa používejte kuchyňské kleště nebo lopatku – ne vidličku, protože maso po propíchnutí ztrácí šťávu. Během grilování potírejte maso zbytkem marinády nebo olejem, máslo nepoužívejte, neboť se připaluje.
 5. Studené maso se připravuje déle. Nechte proto maso nějaký čas před přípravou v pokojové teplotě. Výjimkou je mleté maso. Ryby držte v lednici až do posledního okamžiku.
 6. Mějte vždy předem připravené potřebné nádobí a příbory, maso se má podávat okamžitě po grilování.
 7. Grilujte pouze libové maso, z tlustého masa bude unikat tuk a uhlí by pak více hořelo. Pokud se tak přece jen stane, uhaste oheň vodou s octem v poměru 5:1.
  (Ovšem mezi námi, co si budem povídat, kus prorostlé krkovičky má své kouzlo...)
 8. Ryby před úpravou propláchněte citronovou vodou a osušte, zbaví se silné rybí příchutě a slizu.
 9. Nakonec vždy řádně očistěte gril, nejlépe drátěným kartáčem. Co nelze odstranit kartáčem, nechte odmočit ve vodě.
 10. Nebojte se experimentovat s různými přísadami. Grilování nabízí spoustu možností a chuťových kombinací.
tento je již na webu vložený asi dlouhou dobu, má nasbíráno 59.779 uživatelů (k 27.10.2014)
ZobrazitZboží k porovnání: 0 ks