Reportáže | Ze světa grilů | SvetGrilu.cz

Reportáže

Postřehy z veletrhu

V letošním roce jsme se opět byli podívat na veletrhu Spoga - Gafa v německém Kolíně nad Rýnem, kde jsme se seznámili s budoucností grilování v příští sezóně. Tentokrát jsme prostřednictvím firmy Weber měli zajištěn i vedlejší program, který byl velmi zajímavý.

Nejprve jsme měli možnost před zahájením veletrhu se zúčastnit degustace masa u německé firmy OTTO Gourmet, která je dovozcem masa z celého světa. Protože se jednalo o velmi zajímavý večer, publikovali jsem samostatný článek o degustaci. Přímo na výstavišti byla firmou Weber připravena - pro odlehčení výstavního shonu - akce Grilování v oblacích se Zdeňkem Pohlreichem. Na konci článku se dostaneme i k této zajímavosti.

 

Weber

Začneme nám nejznámější značkou, co se grilování týká, a to nejen v ČR, ale i v Evropě, firmou Weber. Na příští rok Weber připravilinovace u modelových řad Q 100 až Q 320. Změny jsou především designové, kdy budou především nově vypadat víka těchto grilů, která ponesou charakteristické logo modelu Q. Úpravou prošly stolky pod tyto grily a především skládací vozík. Jeho použití je jednodušší a bezpečnější, bohužel není kompatibilní s modely do roku 2013, což je škoda. Litinové rošty budou dělené na poloviny již u modelů Q 100, což doposud nebyly. Místo jedné poloviny bude k dokoupení litinový tál, tak jak to známe u modelu z řady Q 300. Samotná litina je potažena větší vrstvou porcelánu, což by mělo být pro samotné grilování lepší a to i z hlediska čištění těchto roštů. Co je však smutnou zprávou, tak to je informace o vyřazení velmi oblíbeného modelu plynového grilu Q 200 z nabídky pro příští sezónu. Bude možno pořídit si plynový gril řady Q 100 nebo Q 300, což si myslíme je škoda. Q 200 byl takový středový model, se zajímavou velikostí grilovací plochy, přenosný a proto velmi oblíbený pro lidi, kteří svůj gril vozili s sebou například na chatu nebo dovolenou.

 

Weber na veletrhu Spoga 2013 Weber na veletrhu Spoga 2013 Weber na veletrhu Spoga 2013

 

U modelů Spirit a Genesis k velkým změnám nedošlo, potěšující zprávou ovšem je, že u těchto modelových řad by měly být již standardní výbavou rošty s vyjímatelným středem, označovány jako Gourmet systém, pro možnost vložení litinového středupizza kamene nebo pánve. Tyto rošty bylo možné v letošním roce ke grilům dokoupit samostatně a byly jedny z hodně prodávaných doplňků ke zmiňovaným grilům.

 

Weber na veletrhu Spoga 2013 Weber na veletrhu Spoga 2013 Weber na veletrhu Spoga 2013

Weber na veletrhu Spoga 2013 Weber na veletrhu Spoga 2013 Weber na veletrhu Spoga 2013

 

U grilů na uhlí jsme v klasických velikostech 47 a 57 cm nezaznamenali zásadní změny. Přibyly drobné doplňky, ovšem zatím přesně nevíme, zda se budou u nás nabízet. Novým modelem je malý gril Go-Anywhere, který se řadí ke stávajícím grilům Smokey Joe. Novinka je to zajímavá a uvidíme nakolik si ji oblíbí příznivci kempování a turistiky. Gril je obdélníkového tvaru a výhodou oproti stávající řadě Smoke Joe je přísun vzduchu pod palivovým roštem.

 

Weber na veletrhu Spoga 2013 Weber na veletrhu Spoga 2013 Weber na veletrhu Spoga 2013 Weber na veletrhu Spoga 2013

Weber na veletrhu Spoga 2013 Weber na veletrhu Spoga 2013 Weber na veletrhu Spoga 2013

 

Příjemným zpestřením stánku Weberu byla grilovací show známých kuchařů v oboru, mezi nimiž nechyběl za Českou republiku Zdeněk Pohlreich, který je tváří značky v ČR. Jeho hodinový prostor se setkal s velkým úspěchem nejen u českého osazenstva, ale i ostatních zúčastněných návštěvníků. Vše co připravil z talířku rychle zmizelo a můžeme říci, že velmi chutnalo.

 

Weber na veletrhu Spoga 2013 Weber na veletrhu Spoga 2013 Weber na veletrhu Spoga 2013 Weber na veletrhu Spoga 2013 Weber na veletrhu Spoga 2013 Weber na veletrhu Spoga 2013

 

Campingaz

V letošním roce byl přítomen i další výrobce grilů, který je v Česku velmi dobře znám, a to firma Campingaz. Ta představila zbrusu nové portfolio grilů, které prošlo radikální změnou designu. Tento design relativně unifikoval modelové řady, nemáme ale dojem, že by to bylo k horšímu. Změny jsou jak u grilů samotných, tak i v oblasti kempování, kde budou dostupné zcela nové typy vařičů. Na stánku bylo k vidění mnoho modelů různých velikostí a ne všechny se k nám do Česka dostanou prostřednictvím oficiálního zastoupeni. O dostupných modelech jsme blíže psali v článku Dny Campingaz 2013 na našich stránkách. Konstrukčně grily vycházejí z letošního modelu Genesco, a z reakcí návštěvníků stánku usuzujeme, že se setkaly s kladným přijetím. Ostatně, názor si můžete udělat sami po shlédnutí několika fotografií, které se nám podařilo udělat. Grily nebudou mít ovšem litinové hořáky, jak tomu bylo dosud, ale budou osazeny nerezovými trubicovými hořáky. Tímto krokem neutrpí výkon grilu a grily budou přitom mnohem lehčí. Za zmínku určitě stojí nový model 2 Series Compact LX, který je konstruován jako skládací a je vybaven litinovými rošty. V podstatě je to asi jediný gril, který se dá uskladnit na stojato a tak nezabere příliš místa v garáži. Campingaz také rošířil nabídku příslušenství pro své grily a tak se máte v příštím roce nač těšit. Jistě zaujme Culinary modular systém, který obsahuje pánev na paelupizza kámenWok pánev a stojan na kuře, kdy je možné tyto doplňky vložit do roštu s odnímatelným středem. Těmito rošty budou již ve standardu vybaveny některé modely. Jde v podstatě o totéž řešení jako má firma Weber - Gourmet systém.

 

 

Campingaz na veletrhu Spoga 2013 Campingaz na veletrhu Spoga 2013 Campingaz na veletrhu Spoga 2013

Campingaz na veletrhu Spoga 2013 Campingaz na veletrhu Spoga 2013 Campingaz na veletrhu Spoga 2013

Campingaz na veletrhu Spoga 2013 Campingaz na veletrhu Spoga 2013 Campingaz na veletrhu Spoga 2013

 

Ke grilům na uhlí řady Bonesco budou v nabídce tolik očekávané litinové rošty a tály, včetně grilovací pánve. Litinové rošty jsou děleny na poloviny, takže můžete mít v jedné polovině grilovací rošt a ve druhé tál, případně nad roštem velkou pánev. Těmito doplňky se značně rozšíří využití tohoto grilu.

 

 

Campingaz na veletrhu Spoga 2013

 

Grandhall

Na výstavišti byla přítomna také značka Grandhall, kterou má v nabídce i Svět grilů. Grandhall představil inovované modely. Momentálně přesně nevíme, zda bude v nabídce na příští rok velmi oblíbený gril Argon, ale novinky představené na veletrhu zaujaly. Designovou změnou prošel model Odeon, který by měl být vybaven již ve standardu roštem s odnímatelným středem. Zachována je u něj technologie Cross-Ray, tedy keramické hořáky.

 

GrandHall na veletrhu Spoga 2013 GrandHall na veletrhu Spoga 2013

 

Opět se nám vrátí do nabídky model GT se sklopnými policemi. Tento model byl v našem obchodě velmi poplulární pro jeho skladnost. Samozřejmě bude dostupný i s pevnými policemi a bočním vařičem, tak jako vestavný model do venkovních kuchyní. Objevil se i modelGT Island set, který je určen na terasy a místa, kde může být gril postaven celoročně. Modelová řada Island Set si u nás v loňském roce vedla nadmíru dobře a byla příjemným zpestřením nabídky grilů. Proměnou prošly i grily řady Maxim, ovšem tyto vám bohužel ukázat nemůžeme, neboť se nám nepodařilo pořídit fotky. Tak jako na většině ostatních stánků i zde byl zákaz focení, ovšem oproti jiným jej poměrně důsledně hlídali. Je to škoda, protože bychom vám rádi tyto modely ukázali s předstihem.

 

GrandHall na veletrhu Spoga 2013 GrandHall na veletrhu Spoga 2013

 

Cadac

Vedle stávajících modelů, Cadac představil novou modelovou řadu s názvem Stratos. Gril má zajímavy a líbivý design, což se odrazilo i v návštěvnosti stánku, kdy u něj bylo nejvíce lidí. Možná i proto, že ostatní modely jsou známé a inovací na nich nejsou. Na model Stratos jsme velmi zvědavi , i když jeho drobným hendikepem může být přítomnost plechových smaltovaných roštů v základní výbavě. Jinak je ovšem tento gril pěkným kouskem v nabídce Cadacu.

 

CADAC na veletrhu Spoga 2013 CADAC na veletrhu Spoga 2013

 

Střípky z výstaviště

Bohužel oproti loňsku bylo méně vystavovatelů a v podstatě někteří představovali produkty, o kterých jsme vás informovali již loni. Proto vám zde představujeme střípky toho, co nás zaujalo. Můžete si udělat představu, co bylo k vidění.

 

Střípky z veletrhu Spoga 2013 Střípky z veletrhu Spoga 2013 Střípky z veletrhu Spoga 2013

Střípky z veletrhu Spoga 2013 Střípky z veletrhu Spoga 2013 Střípky z veletrhu Spoga 2013 Střípky z veletrhu Spoga 2013

Střípky z veletrhu Spoga 2013 Střípky z veletrhu Spoga 2013 Střípky z veletrhu Spoga 2013

 

Grilování v oblacích se Zdeňkem Pohlreichem

Jak již jsme se zmínili v úvodu, firma Weber měla pro své hosty připraven netradiční zážitek v podobě grilování v oblacích. Co si pod tímto představit? V podstatě, jak uvidíte na fotografiích, jednalo se o grilování v 50 metrové výšce, kdy jsme byli usazeni na zavěšenou plošinu s židlemi a vyvezeni jeřábem do "oblak". Společnost nám dělal Zdeněk Pohlreich, jakožto tvář Weberu v Česku a v průběhu cca 20 minutového pobytu v oblacích nám, spolu s obsluhou, připravil hamburgry, ke kterým byla podávána voda nebo pivo. Jednalo se o promo akci, na kterou se chodilo dívat spoustů návštěvníků veletrhu, avšak jen někteří měli tu možnost využít nabízenou příležitost pro netradiční grilování. My jsme byli u toho. Někteří z hostů nebyli ve své kůži, když se plošina pohupovala ve větru. S vědomím, že je pod vašima nohama 50 metrů volného prostoru, se nelze divit. Ale všichni to zvládli bez problému a nebylo potřeba kvůli někomu speciálně jet dolů, což se údajně občas stalo. Pocit je to zajímavý a je to příjemné zpestření nabitého dne.

 

Grilování v oblacích se Zdeňkem Pohlreichem Grilování v oblacích se Zdeňkem Pohlreichem Grilování v oblacích se Zdeňkem Pohlreichem

Grilování v oblacích se Zdeňkem Pohlreichem Grilování v oblacích se Zdeňkem Pohlreichem Grilování v oblacích se Zdeňkem Pohlreichem Grilování v oblacích se Zdeňkem Pohlreichem

Grilování v oblacích se Zdeňkem Pohlreichem Grilování v oblacích se Zdeňkem Pohlreichem Grilování v oblacích se Zdeňkem Pohlreichem

 

Autor: Miroslav Kantor
Publikováno: 26. 9. 2013

tento je již na webu vložený asi dlouhou dobu, má nasbíráno 59.779 uživatelů (k 27.10.2014)
ZobrazitZboží k porovnání: 0 ks