Jak dosáhnout vždy perfektně grilovaných ryb?

Grilovaná ryba přináší do grilování osvěžující změnu. Zatímco někteří preferují masivní porce masa, jiní upřednostňují lehčí alternativu v podobě grilovaných ryb. I když Česká republika nemá přístup k moři, vůně grilované ryby může vaši letní grilovačku alespoň dočasně přenést na chorvatské pláže. Takže neváhejte a vyzkoušejte! Které druhy ryb jsou nejvhodnější na grilování? Jak poznat čerstvou rybu? A jaké jsou klíčové tipy, na které si dát pozor při grilování ryb?

Které druhy ryb jsou nejvhodnější na grilování?

Pstruh je nejběžnější rybou, kterou u nás grilujeme, ale na grilu se skvěle osvědčují i ryby sladkovodní, jako je candát. A neváhejte vyzkoušet i kapra! Často ho spojujeme pouze s Vánocemi a pečením, ale grilovaný kapr s česnekem a mletým kmínem je opravdovým lahodným kouskem. Samozřejmě nezapomínejme ani na mořské ryby, jako jsou makrela, treska, losos nebo mořský vlk. Všechny tyto ryby lze grilovat jako filé nebo v celku. Můžete je také nakrájet na kousky a připravit z nich špízy.

Jak poznat čerstvou rybu?

Důležité je, aby ryba, kterou se chystáte grilovat, byla co nejčerstvější. Nejlepší je vybírat ryby přímo u pultu s čerstvými rybami, na rozdíl od těch zabalených v regálech supermarketů. Čerstvost poznáte podle čichu - maso by mělo vonět jako slaná mořská voda, bez přílišné rybí vůně. Pokud do něj zatlačíte prstem, u čerstvé ryby se prohlubeň rychle vyrovná. Kůže čerstvé ryby bývá lesklá, pokrytá přirozeným slizem, a napjatá. Při výběru celé ryby si zkontrolujte žábry - měly by být sytě růžové a načervenalé, někdy mohou být až lehce nafialovělé. A nezapomeňte se podívat rybě do očí - měly by být čisté, nezkalené a rozhodně nevyčnívat.

Jak dosáhnout správné chuti u ryby?

Pokud máte opravdu čerstvou rybu, její přirozená chuť je tak vynikající, že nepotřebuje příliš silné koření. Stačí jí jemná kombinace soli, pepře, bylinek, trocha oleje a pár kapek citronové šťávy Jako doplněk si vyberte čerstvé pečivo, ideálně bílou bagetu, abyste si mohli vychutnat šťávu z ryby, která se na talíři po konzumaci zanechá.

Jak připravit ryby na grilu tak, aby byly dokonale hotové?

Nejlepší způsob grilování ryb je nad přímým ohněm, což jim dodá vynikající lehce zauzenou chuť. Můžete samozřejmě použít i alobal, ale tím spíše ryba bude vařená a udrží veškerou šťávu, ale nepřinese křupavou kůrčičku. Další možností jsou speciální grilovací držáky na ryby, které usnadňují manipulaci s rybou a zaručí krásně křupavé maso ze všech stran.

Celé ryby nepotřebují vysokou teplotu, je lepší je grilovat déle na nižší teplotu. Naopak filety vyžadují vyšší teplotu přímého ohně. Doba grilování závisí na velikosti ryby - filety se grilují maximálně 7 minut, menší celé ryby do 15 minut a větší kusy až 30 minut.

Středně velká celá ryba kolem 1 kg se griluje přibližně 25 minut na nepřímém ohni se zavřeným víkem. Naopak filet pstruha, jako slabší ryba, grilujte pouze asi 4 minuty na stranu s kůží. Stejné pravidlo platí i pro filet tmavé tresky. Pokud podáváte rybí filet s grilovanou zeleninou, začněte s většími kousky zeleniny, které budou potřebovat trochu déle na pečení. Nezapomeňte, že zelenina by měla zůstat trochu křupavá, abyste ji nepřepekli, stejně jako rybu.

Doba pečení u filetů

  • Filet o tloušťce 1 cm se griluje přibližně 4 minuty, pouze na straně s kůží.
  • Filet o tloušťce 2 cm se griluje 4 minuty, nejdříve na straně s kůží, poté ještě 30 sekund na druhé straně, aby se maso dokonale propeklo.
  • Filet o tloušťce 3–4 cm se griluje 4 minuty, 2 minuty nejdříve na straně s kůží a poté další 2 minuty i na druhé straně.

Pokud si nejste jisti s přípravou rybího masa i přes rady týkající se tloušťky filetu, poradíme vám, že je ryba hotová, když začne vypouštět bělmo.

Na co si dát pozor?

  • Nikdy neodstraňujte kůži z ryb před grilováním. Rybí maso je velmi jemné a křehké, a kdybychom odstranili kůži před grilováním, mohlo by se rozpadnout. Pokud nejste fanoušci kůže, můžete ji sundat až po dokončení grilování.
  • S otáčením ryby nespěchejte, jinak by se kůže mohla přilepit na gril a maso by se od ní oddělilo.
  • Rybu osolte až těsně před grilováním. Pokud ji osolíte příliš brzy, ryba může pustit šťávu a po grilování by mohla být suchá.

 

 

 

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz