Jak se postarat o gril před zimní sezónou?

S blížící se zimou přichází čas, kdy mnozí z vás ukládají své grily a uzavírají sezónu venkovního grilování. Špatná péče o gril by mohla způsobit rychlé opotřebení a ovlivnit jeho výkon. V následujícím článku se zaměříme na to, jak se postarat o svůj gril před nadcházející zimní sezónou a zajistit, aby byl připraven na další období plné lahodných pokrmů.

Co všechno budete k čištění zahradního grilu potřebovat?

Začněte s nezbytnostmi. Na prvním místě je nepostradatelný čisticí kartáč. Pokud ho ještě nemáte, doporučujeme zakoupit, protože výrazně usnadní čištění. Ideální volbou je kartáč vybavený pevnými mosaznými štětinami a škrabkou pro důkladnou práci. Pokud je gril značně zašpiněn, nezapomeňte na čisticí sprej. Alternativně můžete využít obyčejný saponát nebo sodu. K tomu připravte kbelík s vodou a hadr a pak už můžete začít s čištěním!

Jakým způsobem čistit zahradní gril?

  • Přesvědčte se o tom, že je gril odpojený od plynu.

  • Důkladně zkontrolujte jednotlivé části grilu a hlavně místa, kde se připojuje plyn. Pečlivě zhodnoťte stav těsnění a hadic. Pokud zaznamenáte jakékoli známky poškození, je moudré zvážit buď jejich výměnu, nebo nechat odborníka zkontrolovat celý gril.

  • Začněte čistěním grilovací mřížky. Vyjměte ji z grilu a proveďte hrubé odstranění zbytků pomocí škrabky. Následně namočte mřížku a použijte čisticí prostředek, abyste ji důkladně vyčistili kartáčem.

  • Pokud je grilovací mřížka hodně znečištěná, dejte ji na několik hodin namočit do vody. Nečistoty pomůžete  odstranit přidáním jedlé  sody do vody.

  • Po vyčištění mřížky ji nechte dobře oschnout a pak ji  potřete kuchyňským olejem.

  • Nezanedbávejte ani vnitřek grilu a případně sběrač tuku a kryty hořáků. Dbejte na důkladnou čistotu.

  • Po pečlivém čištění je vhodné zkusit gril. Připojte ho zpět k plynu, zapalte a sledujte, zda plamen na hořácích hořáků hoří rovnoměrně.

Jak udržovat gril čistý během celého roku? 

Nenechávejte čištění grilu na poslední chvíli, tedy před a po sezóně. Pokud pravidelně používáte čisticí kartáč po každém grilování a ideálně i během něj k odstranění  zbytků jídla z mřížky mezi jednotlivými chody, budou vaše pokrmy vždy chutnat výborně, a vy si ušetříte námahu spojenou s nekonečným mytím zaneseného grilu. Když právě negrilujete, můžete gril zakrýt ochranným obalem nebo ho odložit do sklepa, garáže nebo zahradního domku.

Pokud zjistíte, že váš gril už nefunguje tak jako dříve, může být čas na investici do nového, moderního grilu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz