Jak vybrat správné topidlo nebo ohniště pro vaši zahradu?

Nemůžete očekávat, že období teplých večerů bude trvat v našem regionu věčně. Pokud si přejete udržet radost z venkovního posezení, možná je nyní vhodný čas zaměřit se na zdroj tepla pro venkovní prostory, který vám umožní prodloužit radostnou atmosféru grilování až do zimních měsíců. Podělíme se s vámi o rady, které vám pomohou při výběru vhodného venkovního topidla.

Jak se rozhodnout při výběru venkovního topidla?

Pro jak velký prostor je určeno topidlo?

Zaměřte se na hodnotu topného výkonu, kde platí, že čím vyšší výkon, tím efektivnější vytápění. Pro ohřátí jednoho metru krychlového je třeba minimálně 30–50 W výkonu. Většina venkovních topidel nabízí výkon v rozmezí od 3,6 kW do 12 kW. Možná máte rozměry terasy zaznamenané ve stavebních plánech, nebo budete muset provést sami hrubé měření. V každém případě doporučujeme zjistit alespoň hrubé rozměry prostoru, který plánujete vytápět. Jinak byste mohli zůstat zabaleni v zimní bundě nebo zažívat pocit, jako uvnitř sauny.

Je prostor potřebný pro vytápění dobře větratelný?

Topidla s přímým spalováním, jako jsou plynová topidla nebo venkovní ohniště, vyžadují efektivní cirkulaci vzduchu kvůli nutnosti odvodu CO2. To znamená, že je nelze umístit do uzavřené zimní zahrady, ale jsou vhodná pro otevřené venkovní prostory. Nicméně, otevřená terasa znamená vyšší tepelné ztráty

Které topidlo je ekonomičtější?

Spotřeba tepelného zářiče závisí na jeho příkonu. Plynová topidla mají obvyklou spotřebu mezi 500 a 1 000 g/hod, zatímco elektrická topidla obvykle začínají s příkonem od 1,5 kW. Z obecného hlediska platí, že plynová topidla jsou dražší při pořízení, ale jejich provoz je ekonomičtější. Naopak elektrická a infračervená topidla mohou být pořízena za nižší cenu, avšak provoz těchto zařízení může být nákladnější, zejména vzhledem k potenciálním problémům s infračervenými žárovkami.

Je také důležité zvážit, jak často plánujete topidlo využívat. Při příležitostném používání by mohlo být vhodnější elektrické topidlo. Naopak, pokud máte záměr využívat terasu pravidelně až do zimy, mohlo by se vám více vyplatit investovat do venkovního plynového topidla.

Plánujete časté manipulace s topidlem?

Víte-li, že budete terasu vytápět pouze občas a potřebujete pouze zásuvku a volný prostor pro umístění topidla, měli byste zvážit možnosti, které jsou vhodné pro umístění do rohu a minimalizují zabírání místa. Pokud pořádáte občasné večírky doma i na chalupě, je vhodné zvážit mobilní možnosti topidel. Většina plynových topidel je vybavena kolečky, což usnadňuje manipulaci. To však neplatí pro elektrická topidla, která často vyžadují pevnou instalaci na stěnu nebo zabudování do nábytku. Tyto elektrické topidla jsou často vnímána spíše jako designový prvek interiéru a nejsou navržena s ohledem na častou manipulaci.

Inspirujte se vybranými topidly či ohništi na vaši zahradu

Meva Pyramida mini 

Propan-butanové stolní topidlo Pyramida mini je určeno pro zvýšení tepelné pohody za chladného počasí ve venkovním prostředí nebo v dostatečně větraných prostorech (zahradních restauracích, tržištích, terasách...).

 •  výkon 3000W
 • rozměry 30 x 30 x 89 cm

 

Kemper Infrazářič Soleado Columnar 2000W 


Diskrétní quartzový infrazářič je vybaven přepínatelným výkonem 1000W nebo 2000W. Ochrana IP34 zaručuje bezproblémové užívání také v nekrytém prostoru, navíc sloup včetně podstavce je z broušené nerezové oceli, samotný infrazářič je vyroben z hliníku.

 • bezpečnostní pádový spínač (při pádu zářiče spínač přeruší el. obvod)
 • hmotnost 14,4 kg
 • výška 210 cm
 • účinost na ploše: průměr 3,5 m
 • výkon/příkon 1000-2000W
 • vhodné jištění 8,7A
 • napájení 230V / 50Hz
 • stupeň krytí IP34 (odolné proti stříkající vodě)

Sunwood Marino terasové ohniště - šedé 

Venkovní krb Marino je vhodný pro použití v kavárenském prostředí, ale i na domácích terasách. Komfortní teplo a přitažlivý design krbu zaručuje plnou terasu i během chladnějších večerů. Jedna plynová láhev poskytne dlouhé hodiny tepla a pohodlí pro vás a vaše hosty. Navíc je Sunwood Marino jedním z nejbezpečnějších výrobků ve své třídě.

 • materiál: pozinkovaná plechová ocelpráškové lakování,
 • prostor s červenou lávou,
 • 4 otočná kolečka z toho 2 s brzdou,
 • tvrzené sklo (bezpečnostní sklo),
 • snadné piezo zapalování
 • barva šedá
 
 
 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz